لمینت دندان . روش ها ، تعرفه و قیمت و انواع لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان . روش ها ، تعرفه و قیمت و انواع لمینت دندان

لمینت دندان برای افرادی توصیه می شود که نیاز به لبخند زیبا و دندان های براق و شفاف دارند. هر چه دندان ها زیباتر و شفاف تر و ردیف تر باشند، زیبایی چهره نیز افزایش پیدا می کند. در ادامه لمینت دندان، تعرفه و قیمت ، مزایا و معایب و همچنین انواع لمینت را توضیح می دهیم.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یا ونیر پرسلن ، پوسته هایی ظریف و شیشه ای شکل و در عین حال با استحکام بسیار بالا میباشند که برای پوشاندن و بهبود سطح رویی دندان ها به کار میرود. جنس لمینت از مواد هم رنگ دندان است که برای اصلاح فرم، بد رنگی، شکل، طول دندان و یا بستن فاصله ی بین دندانی و حتی برای اصلاح شکستگی ها و لب پریدگی هایی دندانی استفاده میشود. لمینت به صورت لایه های نازکی روی سطح دندان قرار می گیرد و ایراد های دندان را می پوشاند.

روش انجام لمینت دندان

جهت آماده سازی دندان ها برای نصب لمینت، دندانپزشک حدود نیم میلیمتر، به اندازه ضخامت لمینت، روی سطح دندان را تراش میدهد. تراش دندان بخاطر صاف شدن سطح دندان است و آسیبی به ساختار دندان فرد و مینای آن نمیزند.
برای تراش مینای دندان، از بی حسی موضعی در این ناحیه استفاده میشود و بعد از تراشیدن دندان مرحله قالب گیری انجام میشود و این قالب به لابراتوار فرستاده میشود، تا مرحله ساخت لمینت دندان صورت گیرد.

دو تا چهار هفته ساخت لمینت دندان طول میکشد. که در این فاصله زمانی میتوان از روکش های موقت استفاده کرد.
پس از ساخت لمینت دندان ، دندانپزشک ، لمینت آماده شده را موقت روی دندان فرد قرار می دهد، تا رنگ و اندازه آن مورد بررسی قرار گیرد. رنگ لیمنت دندان مطابق با چسب لمینت دندان است.
پس از ساخت لمینت ، دندان ها تمیز میشوند و با تراش دادن دندان ،سطح دندان زبر میشود، تا قدرت چسبندگی بیشتر شود.
بعد از نصب دقیق و درست بر روی سطح دندان ، دندانپزشک از تابش پرتوهای نوری برای چسبیدن لمینت بر روی سطح دندان استفاده میکند و این پرتوها سبب میشود تا سرعت چسبیدن دندان بالاتر رود.
در آخرین مرحله دندانپزشک تجویز میکند تا چند هفته پس از نصب لمینت دندان، برای بررسی دوباره ویزیت شوید.

لمینت دندان تا چند سال دوام دارد؟

لمینت سرامیکی معمولا از دوام، استحکام و طول عمر بسیار بالایی برخوردار است. البته این موضوع بدان معنا نیست که دندان لمینت شده نیاز به مراقبت و رسیدگی نداشته باشد. علیرغم استحکام بالا لمینت نیز نیاز به مراقبت، رعایت کامل بهداشت و بررسی دوره ای توسط دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی دارد. همچنین لمینت دندان از مقاومت بسیار بالایی نسبت به رنگ پذیری برخوردار است و رنگ اولیه خود را در سخت ترین شرایط هم حفظ میکند. برای افزایش طول عمر لمینت ملاحظاتی وجود دارد که باید رعایت کنید از جمله خودداری از شکستن اجسام سخت با دندان.

قیمت و تعرفه لمینت دندان در سال 98

قیمت لمینت دندان در سال 98 جزء اولین پرسش ها پس از آشنایی با این نوع روش زیبایی دندانها، میباشد. آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که، علاوه بر قیمت لمینت باید در انتخاب دندانپزشک مجرب و ماهر که متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی باشد هم توجه کافی را لحاظ کرد.

لازم به ذکر است که با در نظر گرفتن وضعیت سلامت دهان و دندان هر فرد که تنها با معاینه دندانپزشک قابل بررسی ست، نوع درمان مورد نیاز و نوع لمینت هایی که دندانپزشک معالج برای وی تجویز میکند، قیمت لمینت های سرامیکی با یکدیگر متفاوت خواهد بود. این لمینت های سرامیکی به چند دسته تقسیم بندی می شوند که عبارت است:

 • لمینت های سرامیکی اکسید آلومینیوم
 • لمینت های سرامیکی دی سیلیکات لیتیوم
 • لمینت های سرامیکی تقویت شده به وسیله لوسایت
 • لمینت های سرامیکی فلدسپاتیک
 • لمینت های سرامیکی کوارتز ساختگی
 • لمینت های سرامیکی لومینیرز
 • لمینت های سرامیکی زیرکونیا ( طراحی شده با دستگاه CAD-CAM)

تفاوت این لمینت های سرامیکی در مقاومت  آنها در برابر فشار وارده، تطبیق دادن آنها روی دندان و هزینه ساخت آنهاست. در ادامه این مقاله سعی بر آن شده که شرح مختصری از عوامل موثر بر قیمت لمینت دندان را برای شما ارائه دهیم تا انتخاب و تصمیم درستی برای انجام لمینت دندان داشته باشید.


مطالب مرتبط:


کاربرد لمینت دندان در چه مواردی است؟

معمولا از لمینت دندان به منظور اصلاح مشکلات دندانی، بهره گرفته میشود. از کاربردهای لمینت دندان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دندان های تیره و رنگ گرفته
 • دندان های لکه دار مادرزادی (hypocalcification)
 • درمان کانال ریشه دندان
 • دندان های شکسته شده
 • بهم ریختگی های متوسط تا خفیف دندانی
 • بستن فواصل دندانی
 • ناهنجارهای دندانی مادرزادی
 • افزایش ارتفاع طول تاج ها
 • دندان های متمایل به سمت زبان

انواع لمینت دندان: سرامیک، کامپوزیت، لومینیرز، بدون تراش

 • سرامیکی
 • کامپوزیتی

لمینت سرامیکی دندان (روش غیر مستقیم):

این لمینت دندانپزشکی از جنس سرامیک بوده و به آن «پرسلن ونیر» نیز گفته میشود. درحقیقت یک پوسته نازک سرامیکی (چینی) ساخته شده در لابراتوار، به قطر 0.5 میلیمتر است که دو برابر ضخامت یک پوسته تخم مرغ را دارد وبه کمک انواع باندهای رزینی، روی سطح دندان تراش خورده چسبانده میشود.

لمینت کامپوزیتی (روش مستقیم):

لمینت کامپوزیتی مواد همرنگ دندانی هستند که غالبا در مطب ساخته می شود و نهایتا در یک یا دو جلسه (با توجه به وسعت کار , بد فرمی ها و فواصل باز دندانی و…) روی دندان چسبانده میشوند. این لمینت از جنس پلیمر است. به همین خاطر در بسیاری از کشورهای دنیا از این نوع لیمنت به عنوان ترمیم های پلاستیکی یاد میشود.
برای بکار گذاشتن این نوع پوسته نیازی به قالب گرفتن و لابراتور نیست و شاید نیازی هم به تراشیدن دندان نباشد و به صورت مستقیم کامپوزیت را با استفاده از اشعه روی دندان میچسبانند و به صورت لایه ای محافظ روی مینای دندان قرار بگیرد.

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی دندان در چیست؟

 • لمینت سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارد.
 • ثبات رنگ در لمینت سرامیکی بیشتر است و اصولا ظاهر زیباتری نسبت به لمینت کامپوزیتی دارد.
 • در لمینت سرامیکی بر خلاف لمینت کامپوزیتی سطح دندان تراشیده می شود. (البته در لمینت سرامیکی فوق نازک (کانتکت لنز) نیاز به تراش وجود ندارد.)
 • لمینت کامپوزیتی ثبات رنگ کمتری نسبت به لمینت سرامیکی دارد.
 • هزینه لمینت کامپوزیتی از لمینت سرامیکی کمتر است.

امتیاز دهی به این مقاله

برای ثبت امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیلز

نظر بدهید

تهران

بین میدان کاج و میدان شهرداری , نبش خ مروارید , ساختمان پزشکان مروارید , طبقه 4 , واحد26

09036070721

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه - جمعه : 10:00 الی 20:00

ارسال ایمیل

drbanafsheizadi74@gmail.com
برای مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید