مینای دندان چیست و چگونه از دندان محافظت می کند

مینای دندان

مینای دندان چیست و چگونه از دندان محافظت می کند

آیا تا به حال در مورد مینای دندان فکر کرده اید؟ این که مینای دندان از چه چیزی تشکیل شده و چقدر مهم است؟یا چگونه می توانید از آن محافظت کنید؟ در اینجا پاسخ همه سوالات در مورد مینای دندان شما مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

مینای دندان شما سخت ترین و معدنی ترین ماده در بدن است. این لایه خارجی هر دندان را می پوشاند و قابل مشاهده ترین قسمت دندان است. مینا بیشتر از مواد معدنی و در درجه اول هیدروکسی آپاتیت تشکیل شده است. رنگ می تواند از زرد روشن تا سفید مایل به خاکستری متفاوت باشد. از آنجا که نیمه شفاف است ، فقط تا حدی مسئول رنگ دندان های شما است.

مینای دندان چیست

مینای دندان نقش بسیار مهمی در محافظت از دندان شما در برابر پوسیدگی دارد ، بنابراین مهم است که تمام تلاش خود را انجام دهید تا از فرسایش مینا جلوگیری شود. این یک سد محکم است که از لایه های داخلی دندان شما در برابر اثرات اسیدها و پلاک محافظت می کند. همچنین از لایه های حساس داخلی دندان شما در برابر غذاها و نوشیدنی هایی که بسیار گرم یا بسیار سرد هستند محافظت می کند.

اگر مینای دندان از بین برود چه می شود

مینای دندان

اگر مینای دندان شما از بین برود ، بدن شما کارهای بیشتری برای جایگزینی آن انجام نمی دهد. برخلاف سایر قسمت های بدن شما – مثلا استخوان ها – مینا هیچ سلول زنده ای ندارد ، بنابراین نمی تواند دوباره تولید شود.

شما می توانید با اجتناب از غذاهایی که باعث آسیب زیادی می شوند ، از مینای دندان خود محافظت کنید. غذاهای قندی و میوه ها و نوشیدنی های اسیدی از جمله غذاهایی هستند که به مینا آسیب می زنند. وقتی این مواد به دندان شما بچسبند و با باکتری های دهان شما ارتباط برقرار کنند ، اسید لاکتیک تولید می شود که می تواند به مینا شما آسیب برساند. وقتی می توانید از این غذاها خودداری کنید و اگر آنها را مصرف کردید ، به یاد داشته باشید که بعد از آن مسواک بزنید.

چه غذاهایی مینای دندان را خراب می کنند

مینای دندان

غذاهای بسیار سفت مانند آب نبات سفت و یا تکه های یخ نیز می توانند با ترک خوردن یا خرد شدن مینای دندان شما آسیب برسانند ، بنابراین باید از مصرف این غذاها نیز خودداری کنید. اگر به آب نبات سفت و سخت بپردازید ، آن را مکیده اما لقمه اش را نزنید.

البته ، شما همچنین می توانید از مینا خود با انجام عادات بهداشتی بهداشت دهان ، مانند مسواک زدن منظم با خمیر دندانهای حاوی فلوراید ، استفاده از نخ دندان و مراجعه به متخصص دندانپزشکی خود برای تمیز کردن منظم حرفه ای ، محافظت کنید.

مینا ماده مهمی است که به عنوان بخشی از بهداشت دهان و دندان شایسته مراقبت و محافظت از آن است.

انواع آسیب مینای دندان

مینای دندان

دو نوع آسیب دندان – سایش و فرسایش – می تواند مینای دندان را تحت تأثیر قرار دهد. سایش ناشی از مالیدن چیزی به دندان است. مسواک زدن با مسواک مسواک زده ، خاراندن لثه و دندان با خلال دندان یا تراشیدن دندان هنگام برداشتن نگهدارنده یا پروتزهای جزئی از دلایل احتمالی مینا دندان است. در مقابل ، فرسایش زمانی اتفاق می افتد که مینا بیش از حد در معرض اسیدهای غذایی برخی از غذاها و نوشیدنی ها قرار گیرد ، یا اسیدهای معده که دوباره تجدید می شوند. همچنین می تواند به دلیل سمومی که توسط باکتری پلاک در اطراف خط لثه شما آزاد می شود ، از بین برود.

علائم و نشانه های از بین رفتن مینای دندان

از دست دادن مینا همیشه آشکار نیست ، اما برخی از علائم احتمالی آسیب به مینا عبارتند از:

 • شکل و رنگ: اگر دندان های شما زرد یا به خصوص براق به نظر می رسند ، ممکن است دچار از دست دادن مینای دندان شوید.
 • حساسیت: افزایش حساسیت به غذاهای گرم ، سرد یا شیرین ممکن است نشانه اولیه از بین رفتن مینای دندان باشد. مراحل بعدی از دست دادن مینا می تواند حساسیت شدیدتری ایجاد کند. برای تسکین حساسیت سریع ، مسواک زدن با خمیر دندان Crest Gum و Senstivity را امتحان کنید. فرمول منحصر به فرد آن با درمان خط لثه برای تسکین فوری علت اصلی حساسیت را هدف قرار می دهد.
 • ناهمواری: اگر دندان های شما در لبه های شما خشن شده اند ، ممکن است مراحل اولیه از بین رفتن مینا را تجربه کنید. علاوه بر این ، فرورفتگی های سطح دندان ها می تواند نشان دهنده از بین رفتن مینای دندان باشد.

آیا می توان مینای دندان را ترمیم کرد؟

اگرچه مینای دندان نمی تواند دوباره ساخته شود ، اما می توانید با یک برنامه مراقبت از دهان و دندان خوب از مینا ناشی از فرسایش اسید جلوگیری کنید. ترمیم آدامس و مینا کرست از افت مینای دندان جلوگیری کرده و مینای دندان ضعیف شده را تقویت می کند. این ماده به خنثی سازی باکتریهای پلاک اطراف خط لثه کمک می کند تا مینای دندان را ضعیف کند. همچنین حاوی فلوراید استانوس فعال است که به مینا متصل شده و آن را تقویت می کند و یک محافظ ریز نازک در برابر حمله اسید ایجاد می کند. همچنین می توانید بهترین خمیر دندان و روش مناسب مسواک زدن را از این بخش برای محافظت بیشتر از مینا مطالعه کنید

چگونه جلوی فرسایش مینا را بگیریم

مینای دندان
مینای دندان

از دست دادن مینای دندان دندانهای شما را در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار می دهد. برخی از دست دادن مینا به طور طبیعی با افزایش سن اتفاق می افتد. اما شما می توانید با رعایت یک برنامه منظم مراقبت از دهان و دندان ، مسواک زدن روزانه و نخ دندان روزانه ، جلوی از بین رفتن مضر مینا را بگیرید. مینا شما اولین خط دفاعی دندان در برابر پوسیدگی دندان است.

از مینادر برابر فرسایش اسید محافظت کنید

اسیدهای روزمره که از برخی غذاها و نوشیدنی ها ایجاد می شوند ، می توانند مینای دندان شما را در معرض خطر قرار دهند. این مقیاس اسیدی میزان اسیدیته برخی غذاها و نوشیدنی های روزمره را نشان می دهد که می تواند مینا شما را فرسایش دهد. به ایمن نگه داشتن دندانهای خود از ناحیه خطر مینا کمک کنید و آنها را با خمیر دندان Crest محکم نگه دارید.

 • از خمیر دندانهای حاوی فلوراید استفاده کنید:
  یک خمیر دندان مانند کرست آدامس و حساسیت را در برنامه بهداشت دهان و دندان خود بگنجانید. این به طور خاص برای تمیز کردن اطراف لثه برای لثه های سالم که از نظر بالینی اثبات شده اند ، ساخته شده است که می تواند به ایجاد پایه محکم تری برای لبخند شما کمک کند.
 • مسواک زدن با Crest Gum & Enamel Repair را امتحان کنید. این خط لثه را هدف قرار می دهد تا باکتریهای پلاک تولید سموم را برای تجزیه مینا خنثی کند. ثابت شده است که به ترمیم مینای دندان ضعیف کمک می کند.
  شما همچنین می توانید از خمیر دندان Crest Pro-Health Enamel Shield استفاده کنید. این ماده حاوی ماده ای است که باکتری های ایجاد کننده اسید را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان از بین می برد ، یک ماده معدنی مجدد برای افزایش کیفیت مینای دندان شما است و به مینا متصل می شود و یک محافظ نازک برای محافظت از دندان تشکیل می دهد.
 • از دهان شویه حاوی فلوراید استفاده کنید: با افزودن دهان شویه به برنامه مراقبت از دهان و دندان خود که حاوی فلوراید است ، در برابر حفره در مناطقی که صعب العبور نیستید محافظت می کنید و به خنثی سازی باکتری های پلاک دهان کمک می کنید تا مینای دندان را ضعیف کند. دهانشویه مراقبت از آدامس AddCrest را به برنامه مسواک زدن خود اضافه کنید.
 • به طور مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید: دندانپزشکان برای کمک به ارتقا health سلامت دهان و دندان ، حداقل دو بار در روز مسواک زدن همراه با نخ دندان روزانه را توصیه می کنند. سعی کنید از Oral-B Genius Pro 8000 استفاده کنید که دارای موهای نرم و گرد است که روی پلاک سخت است ، اما روی مینا لطیف است.

 

 

امتیاز دهی به این مقاله

برای ثبت امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیلز

نظر بدهید

تهران

بین میدان کاج و میدان شهرداری , نبش خ مروارید , ساختمان پزشکان مروارید , طبقه 4 , واحد28

09036070721

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه - جمعه : 10:00 الی 20:00

ارسال ایمیل

drbanafsheizadi74@gmail.com
نمونه کار
تماس