ارتودنسی شفاف چیست و چه مزیت هایی دارد؟

ارتودنسی شفاف چیست و چه مزیت هایی دارد؟

ارتودنسی شفاف، مجموعه ‌ای از الاینر های غیرثابت و شفاف است که متناسب با وضعیت دندان‌های بیمار، اختصاصی برای او ساخته می‌شود.

فواید ارتودنسی شفاف چیست؟

این الاینرها تقریباً نامرئی بوده و در مقابل کدر شدن مقاوم هستند.

نیاز بسیار کمی به تنظیم مجدد دارند.

با ارتودنسی شفاف نیازی به نگین براکت یا سیم ارتودنسی نیست. ( بنابراین مشکلات مربوط به شکستن سیم یا درآمدن آن و یا جدا شدن نگین از دندان دیگر مطرح نمی‌باشد.)

ارتودنسی شفاف را می‌توانید هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن از دهان درآورده و دوباره آن را در دهان بگذارید.

برای ارتودنسی شفاف چه نکاتی باید رعایت شود؟

از آن جایی که ارتودنسی شفاف ثابت نیست، باید بیمار انگیزه و پایبندی و نظم بیشتری داشته باشد چرا که اگر الاینر دائماً در دهان قرار نداشته باشد دوره درمان طولانی‌تر می‌شود.

هنگامی که ارتودنسی شفاف را در می آورید ممکن است به راحتی آن را گم کرده یا جا بگذارید و نتوانید بی ‌وقفه از آن استفاده کنید.

هرچه وقفه بیشتری در استفاده از ارتودنسی شفاف ایجاد شود، طول درمان افزایش یافته و هزینه درمان نیز بیشتر میشود.

اگر چه استفاده از الاینر شفاف نسبتاً راحت است، اما در ابتدا کمی درد و ناراحتی ایجاد می‌کند و هر مرتبه که الاینر جدید می‌گذارید این فرایند تکرار می‌شود.

الاینر شفاف حتماً باید توسط ارتودنتیست شما ساخته شده باشد چرا که او برای ساخت الاینر ابتدا قالب سه ‌بعدی از دندان‌ها می‌گیرد و قالب را به لابراتوار مختص این کار ارسال می‌کند تا در آنجا ارتودنسی شفاف اختصاصی شما با تکنولوژی کامپیوتری ساخته شود. سپس الاینر آماده ‌شده به دندانپزشک ارسال می‌شود تا تطابق آن بررسی شود.

الاینر های شفاف به صورت ست آماده می‌شوند. تعداد آنها بستگی به مشکل دندانی شما دارد. در زمان مشخصی کار الاینر قبلی اتمام یافته و باید الاینر جدید جایگزین آن شود.

توجه داشته باشید تنها هنگام غذا خوردن، نخ دندان کشیدن و مسواک زدن می‌توانید الاینر را در بیاورید. معمولاً هنگام تمام شدن ست اول الاینرها، الاینرهای اصلاحی ساخته و استفاده می‌شوند تا تغییرات جزیی باقی مانده را ایجاد نمایند.

طول دوره درمان ارتودنسی شفاف

طول دوره درمان ارتودنسی بستگی به شرایط شما و نوع براکتی که استفاده می‌کنید دارد. معمولاً به مدت 18 تا 24 ماه براکت استفاده می‌شود اما گاهی اوقات درمان طولانی‌تر خواهد بود.

مقایسه ارتودنسی شفاف با روش های دیگر:

در نظر داشته باشید که در کل براکتهای فلزی بهترین عملکرد را دارند چرا که از مواد بسیار محکمی ساخته می‌شوند. براکتهای سرامیکی زیبایی بهتری سبت به براکت های فلزی دارد اما زمان بیشتری طول می‌کشد تا درمان تکمیل شود.

دوره درمان با براکتهای پشت دندانی طولانی‌تر است.

طول درمان با ارتودنسی شفاف متفاوت است. مثلاً درمان با اینویزالاین معمولاً نیاز به 20 تا 30 الاینر برای دندان‌های بالایی و پایینی دارد که معمولاً به طور متوسط 9 تا 15 ماه طول می‌کشد تا تأثیر مورد نظر را داشته باشد.

امتیاز دهی به این مقاله

برای ثبت امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیلز

نظر بدهید

تهران

ولیعصر -بالاتر از پارک وی- نبش کوچه کامران-جنب رستوران لوکس طلایی - پلاک 2951- طبقه دوم- زنگ سوم

09170003866 - 02122050945

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه - جمعه : 10:00 الی 20:00

ارسال ایمیل

drbanafsheizadi74@gmail.com